AYVALIK HAKKINDA

Ayvalık Adı Nereden Geliyor?
1972  yılında yayımlanan ´Eolya´nın Başkenti Ayvalık´ olarak türkçeleştirdiğimiz Yunanca kitaptan yararlanıldığında Ayvalık adının;
- Ayva´dan, yabani ayva´dan
- Midye türü olan ve bu kesimde bulunan ayvada´dan 
- İlk yerleşenlerinin Midilli´nin Kydona köyünden olabileceklerinden ya da Girit´in ´Kydonies´ bölgesinden gelmiş olabileceklerinden dolayı geldiği söylenebilir.

Filozofların bu yerin adı konusundaki görüşlerini de vermek gerekir: Aioliki ´nin (Eolya´nın)bozulmuş şeklidir. Aiolik kelimesinden türetilmiştir Ayvalık1.
Ayvalık anlamına gelen Kydonie ismi , İ.Ö. 330 ´dan beri süregelmektedir. Yalnız ismin nereden kaynaklandığına dair, kesin bir yanıt bulamıyoruz. Antikçağ´da gerçekten Ayvalık´tı da oradan mı aldı? Bilinmiyor...
 
Ayvalik ilçesi Nerededir ?
1. ´Eolya´ mitolojiye göre Edremit Körfezinden İzmir´e kadar uzanan ve Midilli´yi de içine alan kıyı şeridine yerleşmiş bir soyun ülkesidir. Bu soydan olanlara Eoller  ya da Eolyalılar denirdi.
 
Ayvalık (Antik Yunanca: Κυδωνίαι, Yunanca: Αϊβαλί ya da Κυδωνίες)  Marmara Bölgesi´ne bağlı Balıkesir ili´nin Ege Bölgesi´nde kalan bir ilçesi.Balıkesir ili´nin en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye´nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Ayvalık kış mevsimlerinde büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşar. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan Türkiye´nin önemli ilçelerinden biridir.
Loading
waxajans